Природа и климат в Грузия

Природа

Въпреки малката си площ, Грузия притежава една от най-разнообразните топографии измежду бившите съветски републики. По-голямата част от страната е заета от Кавказките планини. Част от северната граница е определена от планинския масив Голям Кавказ. Планинският масив Малък Кавказ, който се простира успоредно на границите с Турция и Армения, както и планините Сурами и Имерети създават естествени бариери, заради които има културни и лингвистични различия между отделните части на страната. Поради надморската си височина и слаборазвитата инфраструктура, много планински села са изолирани от останалия свят през зимата. Земетресения и свлачища в планинските части на Грузия създават заплаха за живота и имуществото на населението. Сред най-скорошните природни бедствия са масивни скални свлачища в Аджария през 1989, които отнемат домовете на хиляди души в югозападната част на страната и две земетресения през 1991, които разрушават няколко села в централно-северна Грузия и Южна Осетия.

В Грузия има около 25 000 реки, много от които използвани за хидроелектрическа енергия. Отточния басейн на реките е на запад към Черно море и на изток през Азербайджан към Каспийско море. Най-дългата река е Мтквари (в миналото позната с азербайджанското си име, Кура, което все още се използва в Азербайджан), която е дълга 1364 километра. Река Мтвари извира от планините в североизточна Турция, тече през равнините на източна Грузия, минава през столицата Тбилиси и се влива в Каспийско море. Река Риони, най-дългата река в западна Грузия, тече през Голям Кавказ и се влива в Черно море при пристанището Поти

Климат

iman-gozal-5iQWgow3_S0-unsplash

Климатът на Грузия е афектиран от субтропични влияния от запад и средиземноморски от изток. Голям Кавказ предпазва страната от студеният въздух, идващ от север. Топъл, влажен въздух от Черно море прониква лесно в западните крайбрежни райони. Климатичните зони са определени според дистанцията от Черно море и надморската височина. Покрай брега на Черно море, от Абхазия до границата с Турция и в Колхидската низина преобладаващият субтропичен климат се характеризира с висока влажност на въздуха и обилни валежи (1000 до 2000 мм на година). Няколко видове палми растат в тези части на страната, където средната температура през зимата е 5 °C, а през лятото 35 °C.

Равнините в източна Грузия са предпазени от влиянието на Черно море от планини, което прави климата континентален. Летните температури са от 20 до 24 °C, а зимните варират между 2 и 4 °C. Влажността на въздуха е по-малка, а валежите са от 500 до 800 мм на година. Високопланинските части на страната в източните и западните части, също и полусухият регион край платото Йори в югоизточната части имат свой собствен, по-различен климат.

На по-голяма надморска височина, валежите понякога са два пъти по-интензивни от валежите в източните равнини. В планините климатът е субтропичен до височина 650 метра, над тази височина климатът е умерено топъл и влажен, като постепенно става по-хладен и по-влажен. Планиниският климат започва на височина 2100 метра, а над 3600 метра през цялата година има сняг и лед.

bg_BG