საქართველოს ისტორია
Територията на Грузия е населявана още от древността, и този факт се потвръждава от грузинската азбука, която е създадена през III век пр. н.е. и е едно от 14 те писменни езика признати в света.
През VI в. пр.н.е. се е образувало егрийско или колхидско царство. Тя напълно обединяваше днешната Западна Грузия. През IV век пр.н.е. е създадено царство Иберия в Източна Грузия.
На територията на Западна Грузия се създадоха четири княжества: лазки, апшили, абазги и саниги. Особено силно е било Лазко Княжество, което подчини останалите три и създаде нова държава – Лазика.
За «златна епоха» в Грузия се счита периода на царуването на Цар Тамара – XII век.
В продължение на векове Грузия е имала много врагове: монголци, перси, византийци, араби, турци, иранци, както и северокавказки племена и вътрешно грузински князе.
През XIII век монголците превземат Грузия. През XIV век Грузия отново е обединена по времето на царуването на Гиорги «превъзходния», но до края на същия век нахлуването от осем пъти на Темур-Ленг в страната – Грузия е срината.
През 1490 година официално Грузия разпадна на кралства : Картли, Кахети, Имерети и княжество – Асамцхе.
През XVI век Имерети се разделя на : Самегрело, Гурия, Абхазия и Сванетия. През 1555 година Иран и Османската империя разделят Грузия на две части: Картли и Кахети за Иран, а Западна Грузия и княжество Асамцхе за Османска империя.
През 1633 година цар на Грузия става хан Ростом. От XVIII век Картли и Кахети се обединяват и стават независими от Иран. През 1783 година след подписването на Гиоргиевски трактат, кралство Картл-Кахети става руски протекторат.
През 1801 година Русия премахва кралство Картл-Кахети и си я присъединява като по статус на поредна губерния . В същата година този руски протекторат бе признат и от други грузински кралства, в последствие на което това доведе до пълното й заличаване.
Не само това, но и по пътя на войната, Русия си присъединява загубените територии на Грузия. През 1918 година след свалянето на Руската империя, Грузия придобива политическа независимост (Първа република).
През 1921 година Съветска Русия окупира Грузия.
В страната са създадени три нови политически единици: Автономна република Абхазия (автономна република от 1931 г.), автономна република Аджара и автономна област – Южна Осетия.
През 1991 година Грузия придобива независимост. Първият президент на Грузия става Звиад Гамсахурдия. През декември 1991 година и януари 1992 година в Тбилиси с помощта на военните сили бе премахнато конституционно правителство. Чрез този преврат беше свален президента Звиад Гамсахурдия.
През 1992 година за управителя на държавния съвет става Едуард Шеварднадзе. В същата година започва война в Абхазия. В тази война на страната на абхазците воюват наемници и разположени на абхазка територия – руски войски. През месец септември 1993 година, войната приключва с поражение на грузинците.
2000 წელს ჩატარებულ საპრეზიდენტო არჩევნებზე პრეზიდენტი გახდა ედუარდ შევარდნაძე. ქვეყანაში უმძიმესი მდგომარეობა იყო. 23 ნოემბერს, 20 საათზე გაიმართა შევარდნაძისა და ოპოზიციის ლიდერების შეხვედრა რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის, იგორ ივანოვის შუამავლობით. შეხვედრის შემდეგ შევარდნაძემ გადადგომის შესახებ განაცხადა.
Оставката на президента , предизвика и оставката на други политически лица, включително и министъра на вътрешни работи на Грузия. Временен пост на президента зае председателя на парламента – Нино Бурджанадзе. За премиер министър беше назначен – Зураб Жвания. В последствие тези събития бяха споменати в историята на Грузия, като «революция на розите».
На 5 януари , 2003 година бяха проведени извънредни президентски избори, където Саакашвили печели с 53,47% гласа.
В началото на 2008 година между Абхазия и южна Осетия конфликтите отново ескалираха.
Интересите на сепаратистите от Южна Осетия, бяха подкрепени от Руска федерация, в следствие на което Грузия губи своите територии. Тези военни конфликти предизвикаха сериозни икономически и хуманитарен кризис в Грузия.
«Революция на розите» значително попречи на управлението на Аслан Абашидзе в Аджарска автономна република. В последтвие на което, Аслан Абашидзе напусна територията на Грузинска република. По време на националното движение бяха осъществени редица реформи, както и решението на Грузия да напусне Общност на Независимите Държави (СНГ-рус.).
Напускането от тази общност приключи на 18.08.2009 година. Грузия стана първата държава напуснала Общността на Независимите Държави (СНГ-рус.).
От тази сутиация се възползваха сепаратиско правителство на Абхазия и Южна Осетия и обявиха тяхната независимост. Тази независимост бе призната само от : Руска федерация, Никарагуа, Венецуела и Науру. До днес , независимо от многобройните протести от грузинската държава, новопризнатите републики са контролирани от контигент на руска армия.
На 1 октомври, 2012 година в Грузия се проведоха парламентарни избори, в следствие на което по мирен път бе сменено правителство.